Абай Құнанбаев туралы жәдігерлер музейде

Абайдың бейнесі мен шығармашылығы өнер және мәдениет қайраткерлерінің шығармаларында, ғалымдардың ғылыми ізденістерінде көрініс табады. Абай мұрасы бүгінгі таңда сарқылмас және өзекті.

Абай шығармалары әр түрлі жылдары қайта басылып шығарылған. Ақмола облыстық тарихи-өлкетану музейінің қор коллекциясында Абайдың әр жылдардағы өлеңдерінен, аудармаларынан, поэмаларынан, қара сөздерінен және 1944-1945 жылдары табылған шығармаларынан тұратын «Абай Құнанбаев» басылымы бар. ХХ ғ. 50-ші жылдардың жинағы 1970 жылы журналист Жанмұрат Жанайдаровпен сатып алынды.

Абай Құнанбаевтың графикалық портретін халық ақыны Көкен Шәкеевке (1924-1999) «Көкшетау правдасы» газетінің бас редакторы Жанайдар Мусин (1936-1991) және 1984 жылы оның ұжымы сыйға тартты.

Түкті тоқу техникасындағы тағы бір жәдігер Семей қаласындағы Абайдың 150 жылдығына арналған айтыста Көкен Шәкеевтің жүлделі сыйлығы болып табылады. Абай бейнеленген кілем портреті Алматы кілем және трикотаж бұйымдары фабрикасының өнімі болып табылады.

Музей жәдігерлері Мұхтар Әуезовтың Абай «өз халқының рухани көзі» болғаны және болып қалатыны туралы сөздерін растайды.